Prostory jsou to velmi atraktivní a zajímavé jak z hlediska zkosených stěn střechy tak i díky krásným výhledům. Nejdříve než se rozhodnete pro rekonstrukci půdních prostor, zjistěte si zda nepatří váš dům do památkové zóny. V takovém případě podléhá změna v domě nebo bytě vyjádření památkového úřadu.
Mezi problematické části na půdách jsou především velmi nízké stropy, vazníky v podlaze, kleštiny, odvětrávací potrubí a další technické překážky. Nejvhodnější pro přestavbu podkroví jsou střechy mansardové nebo sedlové se sklonem 35° a více. V bytovém domě můžete mít i tyto technické překážky. Kanalizace není již dostatečná pro napojení dalšího podkrovního bytu. Kapacita elektrického rozdělovače v domě nestačí a jiné.
Za určitých podmínek je pak vhodné mít vlastní kotel na vytápění a ohřev teplé vody.
Musíme si uvědomit, že při zvýšení střechy již měníme ráz domu a budeme potřebovat stavební povolení. V památkově chráněné oblasti vyjádření památkářů, jak na zvýšení, na množství oken, ale i na vnitřní stavební změny. Může se stát, že váš záměr bude zamítnut.
Rekonstrukce podkroví často souvisí s rekonstrukcí celého rodinného domu. V bytovém domě se rekonstrukce podkroví projeví i ve společných prostorech. V novém bytě si musíme vytvořit vlastní sociální zařízení. Proto budeme potřebovat nejen návrh interiéru, ale také návrh koupelny / rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě.
Opticky může prostor vypadat velký, ale uvědomte si, že musíte střechu zateplit a hned se prostor znatelně zmenší. Než se pustíte do rekonstrukce podkroví oslovte architekta nebo stavebního inženýra a prokonzultujte svůj záměr. Již od počátku vám dokáže říct, zde je záměr realizovatelný a za jakých podmínek. Ten vám zpracuje projektovou dokumentaci návrhu interiéru včetně 3d vizualizace.
Stávající stav musí též posoudit statik, který vám řekne zda budete potřebovat případně mykologický průzkum, který vám řekne zda jsou krokve napadeny škůdci a houbami. V takovém případě budete muset nejdříve provést nový krov či vyměnit některé části a též se může stát, že budete muset pro rekonstrukci vyměnit i podlahu.
Krokve můžeme nechat přiznané v prostoru nebo jsou zcela zakryt sádrokartonovými deskami.
Změnu v užívání podkroví musíte nahlásit na stavebním úřadě. V případě zásahu do nosných stěn, do vzhledu stavby musíte mít již vypracovaný projekt ke stavebnímu povolení, v opačném případě stačí jen ohlášení stavby. V bytovém domě jsou účastníci řízení všichni majitelé objektu/ bytu.
V případě vyřešení těchto záležitostí se již společně s architektem nebo projektantem můžete pustit do samotného návrhu . Ten vám připraví několik variant, představí vám třeba i vizualizace.
Pro příčky lze použít mokrý proces výstavby – zdění z cihel nebo suchý proces pomocí sádrokartonového materiálu. Tyto stěny jsou mnohem lehčí a rychlejší na výstavbu. Samozřejmě i proces výstavby je čistější.
Pro osvětlení půdy můžete využít střešní okna nebo světlo můžete přivádět díky vikýřům. Ostění střešních oken je vhodné volit zkosené. Okna přivádí dostatek světla, ale v letním období přivádí nadměrné tepelné zisky. Proto je vhodné využít zastínění žaluziemi nebo roletami.