Příprava stavby

Bungalov rodinné domy

Ohodnotit tuto položku
(20 hlasů)
Bungalov rodinné domy

Je jeden z typů rodinných domů, které často najdete v nabídce mnoha firem. O jaké typové domky vlasně jde? Název a konstrukce má původ v Indii. Jde o tradiční venkovský přízemní dům, lehké vzdušné konstrukce tzv. bangala, bangla. Stavěla se pro koloniální Brity. Stavba byla s mírně skloněnou střechou z palmových listů a s verandou. Později byly doplněny tradiční anglické prvky - jídelna, ložnice, kuchyně, koupelna a obývací prostor.

Vlastnosti bungalovu

Jednoduchá stavba umožňuje různé architektonické ztvárnění. Stavba je obvykle s nízkou sedlovou či valbovou střechou. V moderním podání se střechou plochou. Nejčastěji jsou bungalovy stavěny jako dřevostavby nebo jako zděný dům. Pro tyto stavby se hodí rovinatý pozemek nebo v mírném svahu.

Individuální návrh vytvořený architektem může reflekovat vaše požadavky a způsob života. Součástí návrhu může být i vizualizace domu včetně zahrady. Bungalovy jsou levné a malé stavby. Lze je pořídit i kolem jednoho miliónu.

Pro koho je bungalov určen

Mladý pár určitě upřednostní společnou obývací místnost s kuchyní, minimalizace úložných prostor. Vhodná bude i samostatná pracovana, případně pokoj pro hosty.

Rodina s dětmi upřednostní především velkou kuchyň a jídelnu, velkou předsíň pro úložné prostory, Vhodné je rozdělit dům na obývací část a klidovou část. Pro děti společný pokoj, který bude možné později rozdělit na dva.

Pro starší osoby je bungalov velmi vhodný. Nemusí chodit především do schodů. Jednotlivé místnosti jsou přizpůsobeny aktuálnímu zdravotnímu stavu. Místnosti lze opatřit bez prahů pro invalidní osoby. V koupelně je nahrazena vana za sprchový kout pro vozíky apod.

bungalov_pudorys.jpgSprávný návrh bungalovu

Současné bungalovy mají čtvercový až obdélníkový tvar, mnohy i tvar do L. Klasický bungalov má jedno podlaží na jedné výškové úrovni. V případě dvou výškových úrovní je nazýváno jako půlpatro. Dům obsahuje všechny obvyklé místnosti (jídelnu, kuchyň, obývací pokoj, vstupní halu, koupelnu apod.) Součástí je garáž, která je ve formě přístavby nebo jen jako přístřešku. Neboť jsou jednotlivé místnosti poskládány vedle sebe vede k nim poměrně dlouhá chodba. Dům tak zaujímá větší plochu na pozemku a je proto vhodný pro větší stavební parcely.

Optimální řešení je obytné místnosti orientovat na osluněnou stranu. Ostatní místnosti jako technická místnost, vstup, koupelna, šatna na neosluněnou stranu( sever). Někdy však nemusí být optimálně orientovány místnosti, neboť počet a délka chodeb to neumožní jako u vícepodlažních staveb. Musíme tak přistoupit ke kompromisům.

Neboť jsou místnosti jednotlové místnosti poskládány po obvodě může mít každá místnost okno a přístup do zahrady. Ráno můžete rovnou z ložnice vystoupit na zahradu. Ve stáří nemusíte v těchto stavbách do schodů. Nízké podkroví lze využívat k uskladnění.

Vnějsí ráz domu má často velká prosklená okna do obytných místnosti. Fasáda je jednobarevná doplněná barevným rámečkem okolo oken. Mnohdy je část fasády doplněna obkladem. Střecha v mírném sklonu s keramickými nebo betonovými taškami. U plochých střech plechová či dehtová krytina. Bungalovy tvaru L mají přesahem střechy vytvořenou krytou terasu.

Vniřní vybavení je často dřevěné nebo kovové v kombinaci se sklem. Základní osvětlení je doplněno bodovými světly. Pro lepší představu je vhodné si nechat připravit návrh interiéru včetně vizualizace.

Stavba domu

Přednosti bungalovu je poměrně rychlá výstavba. Díky jednoduchému tvaru a velikosti je bungalov vhodný pro stavbu svépomocí. Většinu částí stavby lze obsloužit z jedné úrovně. Na některé stavební práce je vhodné poptat profesionální řemeslníky. Stavbu lze samozřejmě pořídit i jako bungalov na klíč

Číst 38328 krát

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS