Okna a dveře

Jak vybrat ta správná okna?

Ohodnotit tuto položku
(4 hlasů)
Jak vybrat ta správná okna?

Chystáte se stavět dům nebo rekonstruujete byt a chcete vybrat ta správná okna?

Která okna vybrat a podle čeho? Stačí mi pět, šest nebo sedm komor a co to vlastně je?

Okna vám ovlivní vzhled a vnitřní prostředí domu na dlouhá léta.

Určitě neuškodí se něco málo o této problematice dozvědět a poté vybrat.


Výběr materiálu je základní rozhodující parametr

Základním rozdělujícím parametrem u oken je rozhodně materiál.
Vybírat můžeme plastová, dřevěná a nebo hliníková. Vynikající vlastnosti mají z hlediska životnosti, odolnosti a lehkosti okna hliníková. Bohužel jejich cena je také nejvyšší.
Z hlediska fyzikálních parametrů se však okna v podstatě shodují.

řez oknemDřevěná okna jsou náročná na údržbu a náchylnější vůči povětrnostním podmínkám. Jsou z přírodního materiálu, tedy nižší ekologickou zátěž. Působí hodnotnějším vzhledem a jsou finančně náročnější.

Plastová okna jsou téměř bezúdržbová. Nižší cena a odolnost při nešetrném zacházení. Nejsou vhodná pro historické objekty a mají vysokou ekologickou zátěž.

V současné době nelze jednoznačně preferovat ani jeden z materiálů. Velmi často však rozhoduje do jakého objektu jsou okna umístěna(tedy vzhledu) a cena. Nyní jsou trendem okna plastová, nejspíše z hlediska ceny a snadnější údržbě.

Rozhodneme-li se pro plastová okna měli bychom se seznámit s parametry, které nám prodejce předkládá.

V dnešní době je trh s okny zahlcen parametry. Počet komor, dvojskla, trojskla a součinitelé prostupu a jiné. Samá čísla, ale co vlastně znamenají? Jak se v nich orientovat a která jsou důležitá a která méně důležitá?


Počet komor u plastového okna se počítá ve směru převažujícího proudění tepla – z interiéru do exteriéru. Více komorová okna mají lepší tepelně izolační vlastnosti. Téměř v každé nabídce firem jsou okna pětikomorová jako standard, která patří mezi nejekonomičtější. Mezi dražší typy patří okna šestikomorová a v poslední době novinka osmikomorová okna.
Více komor však nemusí vypovídat automaticky o lepších tepelně izolačních vlastnostech. Komory jsou mnohdy tak úzké, že v podstatě k žádnému zlepšení nedochází, proto je v závislosti na počtu komor přímo úměrná šířka profilu(stavební hloubka) okna. Při počtu 5ti komor by měla být šířka profilu rámu okna minimálně 70mm. Při 6ti komorách je to alespoň 80mm. Vícekomorová se už blíží k 90mm.
Nejlepších hodnot dosahují okna s komorami vyplněnými tepelně izolačním materiálem – PUR pěnou.

těsnění okenTěsnění okna

U rámu oken lze hodnotit i parametr počet těsnění. Tedy kontakt mezi rámem okna a křídlem okna tzv. funkční spára. Při větru a dešti je mnohdy voda hnána na okenní profil a může se dostat přes první těsnění. Středové těsnění však zamezí k dalšímu pronikání vody do interiéru a tak odděluje teplý a studený vzduch ve středu profilu. Odtokovými kanálky pak voda odtéká. U oken se dvěma těsnění může v některých případech docházet při studeném větru, který se dostane odtokovými kanálky do profilu ke kondenzaci zbylé dešťové vody.
Lepší tepelně izolační vlastnosti mají okna ve variantě tří těsnění. Nevýhodou tří těsnění je nepraktičnost při čištění oken.
V zahraničí jsou však dorazová těsnění (dvě těsnění) stále populárnější.

Poptávka chytře - Neztrácejte čas a peníze hledáním nejlepších prodejců.
ZADEJTE SI ZDARMA POPTÁVKU NA OKNA

Teplý distanční rámeček o tom to je

Nelze ani opomenout distanční rámeček. Ten se nachází na hraně skla a vytváří tak prostor mezi skly a též zamezuje tepelnému mostu. Rámeček může být hliníkový, nerezový nebo plastový. V praxi se můžeme setkat s pojmem teplý rámeček jde o plastový typ, který má nejlepší tepelně technické vlastnosti a v podstatě za stejnou cenu. U kovových typů může docházet ke kondenzaci na okraji izolačního skla okna. Hloubka zasklívací drážky též ovlivňuje kondenzaci. Ta by měla být minimálně 20-25mm. U rámečků Swisspacer nebo Superspacer stačí 15mm.

Správný výběr rámu

U rámu okna je více než výrobce profilu nebo počet komor vypovídající hodnota Uf(index of frame, v angličtině rám) – součinitel prostupu tepla rámem, který udává, kolik tepla uteče jedním metrem čtverečním rámu při teplotním rozdílu jeden stupeň na obou stranách. Čím menší hodnota tím lépe, ovšem plocha rámu tvoří 10% plochy celého okna.
Dosahuje u dvojitého těsnění hodnot cca Uf nižší než 1,3 W/m2K dle výrobce. U trojitého těsnění cca do 1,2 W/m2K.

Parametry skla

Při výběru okna bychom se měli ptát na hodnotu Ug(index of glass, v angličtině sklo), tedy součinitel prostupu tepla izolačním sklem. Sklo tvoří většinou cca 90% plochy celého okna. Určitým standardem je pro dvojskla hodnota Ug =1,1W/m2K. U trojskla je hodnota součinitele Ug =0,6W/m2K - prostor mezi skly plněný argonem či kryptonem.
Nižší hodnota prostupu tepla znamená lepší izolační vlastnosti. Norma doporučuje nejvýše Ug =1,2W/m2K. Stavíte-li nebo rekonstruujete dům či byt do pasivního standardu měla by být okna s trojskly samozřejmostí.

Uw - Hodnota udávající komplexní charakteristiku okna
Výrobci uvádějí hodnotu Uw, která udává součinitel prostupu tepla celým oknem. Komplexní hodnota, ve které je zahrnuta hodnota Uf i Ug a jiné. Viz. vzorec. Hodnota by se měla pohybovat v rozmezí Uw =1,3 až 1,4 W/m2K dle výrobce u dvojitého těsnění nebo Uw=1,2 až 1,3 W/m2K dle výrobce u středového(trojitého těsnění). U staveb v pasivním provedení maximálně Uw=0,8 W/m2K. Čím nižší tím lepší.

soucinitel prostupu tepla oknemUf = součinitel prostupu tepla profilem – rám,křídlo
Ug = součinitel prostupu tepla sklem – prosklení
Uw = součinitel prostupu tepla oknem – okno jako celek
Lg = obvod skel
Ag = Plocha plastu
Af = Plocha skla
Ψg (Psi)= distanční rámeček – okrajová zóna skla

Shrnutí

  • Rozhodněte nejdříve o materiálu oken
  • Nevybírejte okna jen dle počtu komor
  • Rozhodujte na základě parametru Uw
  • Nepořizujte okna s 5ti a více komoc s šířkou profilu okna menší jak 70mm - jinak vyhodíte peníze
  • Čím vyšší profil okenního rámu tím se snižuje množství dopadajícího světla do interiéru.
Číst 12980 krát
Více z této kategorie: « Něco málo o vzhledu oken

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS